Uncategorized

Ekonomiczne zakupy – jak oszczędzać na jedzeniu?

Produkty spożywcze stanowią duży procent naszych codziennych wydatków. W związku z tym, że zajmują sporo miejsca w domowym budżecie,  mają znaczny wpływ na nasze oszczędności. Czy oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu tak, by nie tracić na jego jakości jest w ogóle możliwe? Jeśli tak, to w jaki sposób się do tego zabrać?

Jak zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu?

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że wydatki na żywność stanowią ¼ naszego domowego budżetu, a czteroosobowa rodzina na produkty spożywcze wydaje średnio ok 2000 zł miesięcznie. Jest to bardzo duża kwota, którą bez problemu można pomniejszyć o kilkaset złotych w skali miesiąca. Ważne jest jednak, aby oszczędzać mądrze. Nie chodzi o to, by zrezygnować z kupowania lubianych, dobrych jakościowo produktów i zastąpić je tanimi lecz bezwartościowymi rzeczami. Kupując mniej i taniej, wciąż można odżywiać się smacznie i zdrowo, a przede wszystkim nie marnować nadwyżek żywności. Jak tego dokonać? Oto kilka prostych zasad:

  •         Zawsze rób zakupy z listą- nie tylko ułatwi Ci to zapamiętanie wszystkich niezbędnych produktów, ale również pomoże kupić tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.
  •         Planuj posiłki- najlepiej rozpisać listę wszystkich posiłków na cały tydzień, a następnie wyszczególnić wszystkie składniki potrzebne do ich wykonania. W ten sposób powstaje szczegółowa lista zakupów, a Ty wiesz, jakie ilości jedzenia będą Ci potrzebne w danym tygodniu. Planując posiłki możesz również wprowadzić oszczędności układając menu tak, aby maksymalnie wykorzystywać zakupione produkty, np. paczkę makaronu można spożytkować używając go w jeden dzień do zupy, a w następny np. do pasty lub zapiekanki.
  •         Kupuj sezonowe warzywa i owoce- są najsmaczniejsze, a na dodatek zdrowe i tanie.
  •         Nie rób zakupów na zapas. Wybieraj dokładnie tyle produktów spożywczych ile potrzebujesz. Oszczędzanie jedzenia nie polega na kupowaniu małych ilości, czy jedzeniu mniejszych niż dotychczas porcji, lecz na racjonalnym gospodarowaniu nim. Jeżeli zrobisz zbyt duże zakupy, prawdopodobnie wszystkiego nie wykorzystasz i część produktów będziesz musiał wyrzucić. To marnowanie żywności oraz energii i pieniędzy potrzebnych do jej wytworzenia.
  •         Zamiast jeść na mieście, gotuj w domu. Przed wyjściem do pracy przygotuj sobie lunch lub kanapki. To rozwiązanie jest o wiele tańsze, niż kupowanie gotowych produktów.
  •         Korzystaj z promocji, lecz nie kupuj na zapas, szczególnie produktów z krótką datą ważności. Porównuj ceny w różnych sklepach- czasem potrafią się od siebie bardzo różnić!
  •         Ustal miesięczny budżet na jedzenie i staraj się go nie przekraczać.
  •         Regularnie sprawdzaj zawartość lodówki i szafek na jedzenie- zanim wyruszysz na zakupy, wykorzystaj wszystko, co masz w domu.
  •         Szukaj nowych, ciekawych i tanich przepisów- szczególnie warte polecenia się smaczne i sycące dania jednogarnkowe, czy zupy- w czasie ich przygotowania można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
  •         Jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą na zakupy dzieci. Maluchy zawsze proszą o dodatkowe ilości słodyczy, napojów, czy innych produktów spoza listy, a rodzice często im ulegają.

Wszystkie wyżej wymienione zasady oszczędzania są proste i łatwe do wprowadzenia. Nie wymagają wielu wyrzeczeń, a jedynie zmiany sposobu myślenia. Pokazują, że można jeść jednocześnie tanio, zdrowo i smacznie, a przy tym zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *