Uncategorized

Faktoring – czym jest i komu może się przydać?

Faktoring to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina. Co roku coraz większa ilość firm decyduje się na współpracę z faktorami. Na czym dokładnie polega faktoring i czy może rozwiązać problemy każdego przedsiębiorcy? Jakie korzyści płyną  z takiej współpracy?  Jakie są jej wady? Podpowiadamy.

 

Co to jest faktoring?

Mówiąc najprościej, jest to skupowanie faktur z odroczonym terminem płatności. Firmy wykupujące nieuregulowane faktury nazywane są faktorami, natomiast przedsiębiorstwa korzystające z ich usług faktorantami.  Przedmiotem transakcji są nieprzeterminowane faktury sprzedażowe, dotyczące towarów oraz usług.

 

Kto korzysta z usług firm faktoringowych?

Działalność staje się coraz bardziej popularna, przyciągając nie tylko duże firmy, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. Dzięki temu, nie muszą się one martwić  niezapłaconymi przez kontrahentów należnościami, pilnować terminów, czy czekać na uregulowanie należności do ostatniego dnia wyznaczonego terminu. Jest to korzystne szczególnie dla małych firm, które nie dysponują dużym budżetem, ani kapitałem zakładowym. Pozwala im to na planowanie wydatków w skali miesiąca i stworzenie solidnego planu oszczędzania, ważnego szczególnie w początkowym etapie działalności.

 

Jakie są rodzaje faktoringu?

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

  •         Faktoring pełny, który umożliwia finansowanie towarów i usług z przeniesieniem ryzyka niewypłacalności danego kontrahenta na faktora. Pozwala on przedsiębiorcy na zachowanie płynności finansowej bez konieczności wnikliwego sprawdzania kondycji nowych kontrahentów.
  •         Faktoring niepełny, dający możliwość otrzymania natychmiastowej zapłaty za fakturę terminową, jednak nie ponoszący odpowiedzialności za nieuregulowane należności

 

Jakie korzyści płyną z faktoringu?

Największą zaletą jest możliwość utrzymania płynności finansowej nawet przez niewielkie firmy, mimo wystawiania faktur terminowych. Przedsiębiorca może od razu otrzymać środki finansowe za wykonaną pracę lub sprzedany towar. Jest to bardzo dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy, czasu i stresu związanego z dopilnowaniem terminowych wpłat ze strony kontrahentów. W wielu przypadkach faktoring  znacznie poprawia kondycję finansową przedsiębiorstwa. Ponadto, firmy faktoringowe często świadczą wiele dodatkowych usług, takich jak monitoring należności, prowadzenie rozliczeń, czy pomoc w ściąganiu zaległych płatności. Sprzyja to rozwojowi biznesu, a jednocześnie zapobiega powstawaniu zatorów finansowych, spowodowanych brakiem terminowego regulowania płatności przez kontrahentów.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę faktoringową?

Przedsiębiorca, który decyduje się na skorzystanie z usługi faktoringu, przed podpisaniem umowy z konkretną firmą, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak:

  •         Maksymalna kwota skupowanych faktur
  •         Termin wykupu faktury (zazwyczaj jest to maksymalnie 90 dni)
  •         Miesięczne oprocentowanie
  •         Okres obowiązywania umowy
  •         Konieczność uregulowania dodatkowych opłat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *