Uncategorized

Jak prowadzić negocjacje z wierzycielem?

Jeżeli mamy zobowiązania finansowe, których nie regulujemy w terminie, możemy się spodziewać, że instytucja, której jesteśmy winni pieniądze, odezwie się do nas w celu ich odzyskania, razem z odsetkami. Co robić w takiej sytuacji? Oto kilka przydatnych porad na ten temat.

Od czego zacząć?

Kluczowa kwestia, o której powinien pamiętać każdy dłużnik to fakt, iż wierzyciel będzie dążył do tego, aby spłacić należne mu zobowiązania. Nie należy mu mieć tego za złe – gdybyśmy byli na jego miejscu, zapewne również domagalibyśmy się zwrotu należności oraz odsetek naszych dłużników. Uświadomienie sobie tego stanowi doskonały punkt wyjścia do negocjacji z wierzycielem. W związku z tym, nigdy nie należy unikać z nim kontaktu. Równie ważne jest także poznanie swoich spraw i dowiedzenie się, co może zrobić wierzyciel.

Stawiamy czoło wyzwaniu

Najłatwiejszym sposobem na sprawne zakończenie konfliktu z wierzycielem jest spłata zobowiązania. By jednak było to możliwe, musimy dysponować stosownymi środkami i zgadzać się z kwotą wymaganej wierzytelności. Jeśli sądzimy, że wierzyciel domaga się nienależnych mu środków, jedynym wyjściem będzie dochodzenie praw na drodze prawnej.

Co robić w sytuacji, gdy mamy dług o określonej wysokości, lecz nie dysponujemy środkami umożliwiającymi jego spłacenie? Najlepsze rozwiązanie to nawiązanie kontaktu w sprawie zaległego długu – pokażemy w ten sposób, że należy nam na szybkim i bezproblemowym załatwieniu sprawy. Zyskamy również pole do ewentualnych negocjacji, na przykład w zakresie umorzenia części zadłużenia. Z punktu widzenia wierzyciela, lepiej jest odzyskać mniejszą kwotę od razu, niż dochodzić spłat w ratach przez wiele lat. Do takiej rozmowy należy się odpowiednio przygotować – nie powinniśmy ukrywać naszych problemów finansowych, a zamiast tego określmy, ile pieniędzy jesteśmy w stanie spłacać miesięcznie (najlepiej w tym celu przygotować plan spłat).

Co może zrobić wierzyciel, kiedy unikamy spłaty długu?

Gdy nie podejdziemy do sprawy w opisany powyżej sposób, możemy spodziewać się, że wierzyciel doprowadzi do sytuacji, w której znajdziemy się na czarnej liście dłużników w co najmniej jednym biurze informacji gospodarczej (z ich usług korzystają między innymi firmy telekomunikacyjne oraz banki). W konsekwencji – w przyszłości będziemy mieli spore problemy z uzyskaniem kredytu czy pożyczki, a nawet kupnem telefonu na abonament. Oprócz tego, wierzyciel może sprzedać nasz dług do firmy windykacyjnej. W takiej sytuacji, negocjacje prowadzone będą z windykatorem. Spodziewać możemy się wówczas maili, telefonów oraz listów z żądaniem spłaty należności. Wierzyciel ma także prawo skierować sprawę do sądu i uzyskać tam korzystny dla siebie wyrok oraz nakaz zapłaty. W takiej sytuacji nasza sprawa trafi do komornika sądowego. To instytucja która ma bardzo szerokie uprawnienia – może na przykład zająć środki na naszym koncie bankowym, wynagrodzenie za wykonywaną pracę, a nawet posiadany przez nas samochód czy nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *